Yükleniyor...

CRM NEDİR?


CRM NEDİR?

CRM (Customer Relationship Management)

Müşteri İlişkileri Yönetimi

CRM (Customer Relationship Management) "Müşteri İlişkileri Yönetimi" anlamına gelmektedir. Adından da anlaşıldığı gibi CRM bize müşterilerimizi yakından tanımayı olanak sağladığı gibi gündelik işlerimizi planlı ve düzenli bir şekilde yapmamızı sağlar. CRM kavramının temelinde müşteriyi anlamak, onun ihtiyaçları doğrultusunda ona ürün ve hizmet desteği vermek, mevcut müşterilerine elde tutabilmektir. Ayrıca CRM uzun süreli ve kârlı müşteri ilişkileri kurmayı hedefleyen ve şirketleri bütün birimlerini kapsayan bir iş stratejisidir. CRM’in bugün gündeme gelmesinin en büyük sebebi, çok rekabetçi bir hal alan ticari pazar ortamında müşteri beklentilerini karşılamak için şirketlerin giderek daha fazla ve daha iyi hizmeti üreterek rakiplerden daha etkin biçimde müşteriye sunmak durumunda birbirileriyle yarış içinde olmalarıdır.

CRM yazılımları, müşterilere ait tüm bilgilerin, müşteri ile kurulan ilişkilerin veri olarak saklandığı ve bu verilerin analiz edilerek, şirketin yararına kullanılacak stratejiler üreten yazılımlardır. CRM yazılımları temel olarak aşağıdaki bölümlerden oluşur :

- Müşteri yönetimi

- Pazarlama yönetimi

- Satış yönetimi

- Teknik Servis yönetimi
Yukarıdaki ana modüller kullanılarak, satış fırsatları, teklifler, toplantılar, telefon görüşmeleri, e-postalar, fakslar, teknik servis talepleri, firma yada kişilerle ile ilişkilendirilerek, etkin bir müşteri yönetim sistemi kurulur. Yine müşterilere çeşitli kriterler ışığında, pazarlama listeleri oluşturularak, bu listelere yönelik pazarlama aktiviteler oluşturulabilir. Yine CRM yazılımları sayesinde, satış ekibinin etkinliği, bir çok açıdan ölçümlenebilmektedir. Müşteri ile ilgili tüm süreçler ölçümlenebildiğinden, müşteri segmentasyonu rahatlıkla yapılabilmekte ve şirketin etkin bir pazarlama yapması sağlanmaktadır.